ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ ξεκίνησαν με απώλειες στο Europa League

Με αέρα από το ντέρμπι του Μιλάνου, η Μίλαν επικράτησε στη Σκωτία με 3-1 επί της Σέλτικ και έκανε ποδαρικό με το δεξί στους ομίλους του Europa League. Πεντάστερη η Βιγιαρεάλ του Έμερι, λυγίζοντας με 5-3 τη Σίβασπορ στη ματσάρα του «Ντε Λα Σεράμικα».

Μια Μίλαν από τα παλιά! Οι ροσονέρι που έχουν κάνει το τέσσερα στα τέσσερα στο πρωτάθλημα, έκαναν πρεμιέρα με το δεξί και στο Europa League και έφυγαν με το διπλό από τη Σκωτία επικρατώντας με 3-1 επί της Σέλτικ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα φουριόζοι και προηγήθηκαν μόλις στο 14ο λεπτό με τον Κρούνιτς, πριν διπλασιάσει τα τέρματα στο 42′ ο Μπραχίμ Ντίας. Η Σέλτικ μείωσε στο 76ο λεπτό με τον Ελιονούσι, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, ωστόσο στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» το τρίποντο με γκολ του Πίτερ Χοτζ.

Χωρίς καμία αμφιβολία το ματς της αγωνιστικής έγινε στο «Ντε λα Σεράμικα»! Η Βιγιαρεάλ υποδέχτηκε τη Σίβασπορ σε ένα ματς που θα θυμόμαστε για καιρό. Μέσα σε 20 λεπτά το «κίτρινο υποβρύχιο» κατάφερε να βρεθεί μπροστά με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Με γκολ του Φόιθ στο 57′ η ομάδα του Έμερι πήρε και πάλι κεφάλι στο παιχνίδι, πριν οι Τούρκοι ισοφαρίσουν και πάλι με τον Γκραντέλ! Κάπου εκεί ανέλαβε ο Πάκο Αλκάθερ, με τον Ισπανό να σκοράρει δύο φορές και να δίνει τη νίκη στη Βιγιαρεάλ.

Πρεμιέρα με το δεξί και για την Τότεναμ. Τα «σπιρούνια» είχαν εύκολο έργο απέναντι στη Λασκ, επικρατώντας με 3-0. Ο Λούκας Μόουρα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, ενώ 10 λεπτά αργότερα έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Αντράντε. Ο Χέουνγκ Μιν Σον ήταν αυτός που έγραψε το τελικό 3-0 στο 84ο λεπτό.