Super League: Το αναλυτικό πρόγραμμα του πρωταθλήματος 2019-20

Νωρίς νωρίς πάντως αρχίζουν τα μεγάλα ματς

0

Το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει το Σαββατοκύριακο 24-25 Αυγούστου, ενώ θα υπάρχει αναμέτρηση και την Δευτέρα 26/08. Συγκεκριμένα ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, ΑΕΚ, Ατρόμητος και Άρης θα υποδεχθούν αντίστοιχα Παναιτωλικό, Αστέρα, Ξάνθη, ΑΕΛ και ΟΦΗ αντίστοιχα. Μόνο ο Παναθηναϊκός από τους μεγάλους θα ξεκινήσει εκτός έδρας αντιμετωπίζοντας τη Λαμία.

1η αγωνιστική:
ΑΕΚ – Ξάνθη
Άρης – ΟΦΗ
Ατρόμητος – Λάρισα
Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης
Πανιώνιος – Βόλος
ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός
Λαμία – Παναθηναϊκός

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ντέρμπι:
3η αγωνιστική (14-16 Σεπ) & 16η αγωνιστική (21-23 Δεκ): Άρης – Παναθηναϊκός
4η αγωνιστική (21-23 Σεπ) & 17η αγωνιστική (4-6 Ιαν): Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός & ΠΑΟΚ – Άρης
5η αγωνιστική (28-30 Σεπ) & 18η αγωνιστική (11-13 Ιαν): ΑΕΚ – ΠΑΟΚ
6η αγωνιστική (5-6 Οκτ) & 19η αγωνιστική (18-19 Ιαν): Άρης – Ολυμπιακός
8η αγωνιστική (26-28 Οκτ) & 21η αγωνιστική (25-27 Ιαν): Ολυμπιακός – ΑΕΚ
9η αγωνιστική (2-4 Νοε) & 22η αγωνιστική (1-3 Φεβρ): ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός
10η αγωνιστική (9-10 Νοε) & 23η αγωνστική (8-10 Φεβρ): Παναθηναϊκός – ΑΕΚ
11η αγωνιστική (23-25 Νοε) & 24η αγωνιστική (16-17 Φεβρ): ΑΕΚ – Άρης
12η αγωνιστική (30 Νοε – 2 Δεκ) & 25 αγωνιστική (22-24 Φεβρ): Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

Το πρωτάθλημα της Super League 1 θα ξεκινήσει στις 24 Αυγούστου και η κανονική περίοδος των 26 αγωνιστικών θα ολοκληρωθεί την 1η Μαρτίου 2020. Κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου, θα διεξαχθούν 24 αγωνιστικές ημέρες Σαββατοκύριακο και δυο αγωνιστικές μεσοβδόμαδα στις 18-19 Δεκεμβρίου 2019 και 22-23 Ιανουαρίου 2020. Τα playoffs (Θέσεις 1-6) θα ξεκινήσουν στις 07/03/2020 και θα ολοκληρωθούν στις 17 Μαΐου 2020 (9 αγωνιστικές ημέρες Σαββατοκύριακο και μία εμβόλιμη στις 13 Μαΐου 2020), ενώ τα playout (Θέσεις 7-14) θα ξεκινήσουν στις 14 Μαρτίου 2020 και θα ολοκληρωθούν στις 10 Μαΐου 2020 (7 αγωνιστικές ημέρες Σαββατοκύριακο).

Όλο το πρόγραμμα της Super League

1η αγωνιστική (24-26 Αυγούστου)
Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης
ΑΕΚ – Ξάνθη
Λαμία – Παναθηναϊκός
Άρης – ΟΦΗ
ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός
Πανιώνιος – ΝΠΣ Βόλος
Ατρόμητος – ΑΕΛ

2η αγωνιστική (31 Αυγούστου 1-2 Σεπτεμβρίου)
ΑΕΛ – Ολυμπιακός
Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ
Βόλος – Άρης
Παναθηναϊκός – ΟΦΗ
Παναιτωλικός – Ξάνθη
ΠΑΟΚ – Πανιώνιος
Λαμία – Ατρόμητος

3η αγωνιστική (14-16 Σεπτεμβρίου)
ΑΕΚ – Λαμία
Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης
Άρης – Παναθηναϊκός
Ατρόμητος – ΠΑΟΚ
Ολυμπιακός – Βόλος
ΟΦΗ – Παναιτωλικός
Πανιώνιος – ΑΕΛ

4η αγωνιστική (21-23 Σεπτεμβρίου)
ΑΕΛ – Ξάνθη
Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος
Βόλος – ΟΦΗ
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός
Παναιτωλικός – ΑΕΚ
ΠΑΟΚ – Άρης
Λαμία – Πανιώνιος

5η αγωνιστική (28-30 Σεπτεμβρίου)
ΑΕΚ – ΠΑΟΚ
Ξάνθη – Βόλος
Άρης – ΑΕΛ
Ατρόμητος – Παναιτωλικός
Ολυμπιακός – Λαμία
ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης
Πανιώνιος – Παναθηναϊκός

6η αγωνιστική (5-7 Οκτωβρίου)
ΑΕΛ – ΑΕΚ
Άρης – Ολυμπιακός
Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ
Βόλος – Ατρόμητος
ΟΦΗ – Πανιώνιος
Παναθηναϊκός – Ξάνθη
Λαμία – Παναιτωλικός

7η αγωνιστική (19-21 Οκτωβρίου)
ΑΕΚ – Βόλος
Ξάνθη – Άρης
Ατρόμητος – Παναθηναϊκός
Ολυμπιακός – ΟΦΗ
Παναιτωλικός – ΑΕΛ
Πανιώνιος – Αστέρας Τρίπολης
ΠΑΟΚ – Λαμία

8η αγωνιστική (26-28 Οκτωβρίου)
Άρης – Παναιτωλικός
Αστέρας Τρίπολης – Λαμία
Ατρόμητος – Πανιώνιος
Βόλος – ΠΑΟΚ
Ολυμπιακός – ΑΕΚ
ΟΦΗ – Ξάνθη
Παναθηναϊκός – ΑΕΛ

9η αγωνιστική (2-4 Νοεμβρίου)
ΑΕΚ – Ατρόμητος
ΑΕΛ – ΟΦΗ
Ξάνθη – Ολυμπιακός
Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης
Πανιώνιος – Άρης
ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός
Λαμία – Βόλος

10η αγωνιστική (8-11 Νοεμβρίου)
ΑΕΛ – Λαμία
Ξάνθη – Πανιώνιος
Άρης – Αστέρας Τρίπολης
Βόλος – Παναιτωλικός
Ολυμπιακός – Ατρόμητος
ΟΦΗ – ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός – ΑΕΚ

11η αγωνιστική (23-25 Νοεμβρίου)
ΑΕΚ – Άρης
Αστέρας Τρίπολης – Βόλος
Ατρόμητος – ΟΦΗ
Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός
Πανιώνιος – Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ – ΑΕΛ
Λαμία – Ξάνθη

12η αγωνιστική (30/11, 1-2 Δεκεμβρίου)
ΑΕΛ – Βόλος
Ξάνθη – Ατρόμητος
Άρης – Λαμία
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ
ΟΦΗ – ΑΕΚ
Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης
Πανιώνιος – Παναιτωλικός

13η αγωνιστική (7-9 Δεκεμβρίου)
ΑΕΚ – Πανιώνιος
Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΛ
Ατρόμητος – Άρης
Βόλος – Παναθηναϊκός
Παναιτωλικός – Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ – Ξάνθη
Λαμία – ΟΦΗ

14η αγωνιστική (14-15 Δεκεμβρίου)
ΑΕΛ – Ατρόμητος
Ξάνθη – ΑΕΚ
Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός
Βόλος – Πανιώνιος
ΟΦΗ – Άρης
Παναθηναϊκός – Λαμία
Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ

15η αγωνιστική (18-19 Δεκεμβρίου)
ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης
Ξάνθη – Παναιτωλικός
Άρης – Βόλος
Ατρόμητος – Λαμία
Ολυμπιακός – ΑΕΛ
ΟΦΗ – Παναθηναϊκός
Πανιώνιος – ΠΑΟΚ

16η αγωνιστική (21-23 Δεκεμβρίου)
ΑΕΛ – Πανιώνιος
Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη
Βόλος – Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός – Άρης
Παναιτωλικός – ΟΦΗ
ΠΑΟΚ – Ατρόμητος
Λαμία – ΑΕΚ

17η αγωνιστική (4-6 Ιανουαρίου)
ΑΕΚ – Παναιτωλικός
Ξάνθη – ΑΕΛ
Άρης – ΠΑΟΚ
Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός
ΟΦΗ – Βόλος
Πανιώνιος – Λαμία

18η αγωνιστική (11-13 Ιανουαρίου)
ΑΕΛ – Άρης
Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ
Βόλος – Ξάνθη
Παναθηναϊκός – Πανιώνιος
Παναιτωλικός – Ατρόμητος
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
Λαμία – Ολυμπιακός

19η αγωνιστική (18-19 Ιανουαρίου)
ΑΕΚ – Λαμία
Ξάνθη – Παναθηναϊκός
Ατρόμητος – Βόλος
Ολυμπιακός – Άρης
Παναιτωλικός – Λαμία
Πανιώνιος – ΟΦΗ
ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης

20η αγωνιστική (22-23 Ιανουαρίου)
ΑΕΛ – Παναιτωλικός
Άρης – Ξάνθη
Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος
Βόλος – ΑΕΚ
ΟΦΗ – Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός – Ατρόμητος
Λαμία – ΠΑΟΚ

21η αγωνιστική (25-27 Ιανουαρίου)
ΑΕΚ – Ολυμπιακός
ΑΕΛ – Παναθηναϊκός
Ξάνθη – ΟΦΗ
Παναιτωλικός – Άρης
Πανιώνιος – Ατρόμητος
ΠΑΟΚ – Βόλος
Λαμία – Αστέρας Τρίπολης

22η αγωνιστική (1-3 Φεβρουαρίου)
Άρης – Πανιώνιος
Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός
Ατρόμητος – ΑΕΚ
Βόλος – Λαμία
Ολυμπιακός – Ξάνθη
ΟΦΗ – ΑΕΛ
Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

23η αγωνιστική (8-10 Φεβρουαρίου)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός
Αστέρας Τρίπολης – Άρης
Ατρόμητος – Ολυμπιακός
Παναιτωλικός – Βόλος
Πανιώνιος – Ξάνθη
ΠΑΟΚ – ΟΦΗ
Λαμία – ΑΕΛ

24η αγωνιστική (15-17 Φεβρουαρίου)
ΑΕΛ – ΠΑΟΚ
Ξάνθη – Λαμία
Άρης – ΑΕΚ
Βόλος – Αστέρας Τρίπολης
Ολυμπιακός – Πανιώνιος
ΟΦΗ – Ατρόμητος
Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός

25η αγωνιστική (22-24 Φεβρουαρίου)
ΑΕΚ – ΟΦΗ
Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός
Ατρόμητος – Ξάνθη
Βόλος – ΑΕΛ
Παναιτωλικός – Πανιώνιος
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός
Λαμία – Άρης

26η αγωνιστική (1 Μαρτίου)
ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης
Ξάνθη – ΠΑΟΚ
Άρης – Ατρόμητος
Ολυμπιακός – Παναιτωλικός
ΟΦΗ – Λαμία
Παναθηναϊκός – Βόλος
Πανιώνιος – ΑΕΚ

Αξίζει επίσης να τονιστεί ότι:

  • Το πρωτάθλημα των 14 ομάδων θα αρχίσει στις 24 Αυγούστου και η κανονική διάρκεια θα ολοκληρωθεί την 1η Μαρτίου 2020.
  • Τα ματς της κανονικής περιόδου των 26 αγωνιστικών θα πραγματοποιηθούν σε 24 σαββατοκύριακα, ενώ θα υπάρξουν και δύο εμβόλιμες: Στις 18-19 Δεκεμβρίου 2019 και στις 22-23 Ιανουαρίου 2020.
  • Τα πλέι-οφ (θέσεις 1-6) των 10 αγωνιστικών για την ανάδειξη πρωταθλητή και για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, θα αρχίσουν στις 7 Μαρτίου 2020 και θα ολοκληρωθούν στις 17 Μαΐου 2020, έχοντας μόνο μία εμβόλιμη στις 13 Μαΐου.
  • Τα πλέι-άουτ (θέσεις 7-14) που θα κρίνουν τον υποβιβασμό θα αρχίσουν στις 14 Μαρτίου 2020 και θα ολοκληρωθούν στις 10 Μαΐου 2020.

Γράψτε την άποψη σας

Η διεύθυνση email σας δεν θα δημοσιευθεί.