ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Την μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη της πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι..

Την μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη της πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας 3-1 με ανατροπή της Μπαρτσελόνα στο «Ετιχαντ». Οι πρωταθλητές Ισπανίας προηγήθηκαν με το 90ο γκολ του Μέσι στο Champions League, αλλά ισοφαρίστηκαν από αστείο αμυντικό λάθος. Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Κέβιν Ντε Μπράιν έδωσε το προβάδισμα στους «Πολίτες» με εξαιρετικό φάουλ, ενώ για να «σφραγιστεί» η νίκη έβαλε το… χεράκι του ο Βίκτορ Κασάι. Ο Ούγγρος διαιτητής δεν είδε το χέρι του Κουν Αγουέρο από το οποίο προήλθε το τρίτο γκολ της Σίτι και δεύτερο προσωπικό για το «πρόσωπο» της βραδιάς, τον Ιλκάι Γκιουντογκάν.

}

Με ανατροπή νίκησε και η Μπάγερν 2-1 την Αϊντχόφεν στο «Φίλιπς Στάντιον», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφσκι. Ετσι, εξασφάλισε την πρόκριση στους «16», μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε 2-1 της Ροστόφ με δύο πανοιμοιότυπα γκολ του Γκριζμάν (το δεύτερο στο 93΄!)

Πιο εντυπωσιακή απ΄όλες, όμως, ήταν η «επιστροφή» της Αρσεναλ που βρέθηκε πίσω στο σκορ 2-0 στο 15΄ με αντίπαλο τη Λουντόγκορετς στο «Βασίλ Λέφσκι» της Σόφιας. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ «γύρισε» το ματς σε 2-3 και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν (2-1 στη Βασιλεία με απίθανο γκολ του Μονιέ στο 90΄).

Τέλος, δυναμικά στο παιχνίδι της πρόκρισης μπήκε η Μπενφίκα μετά το 1-0 επί της Ντιναμό Κιέβου. Βασικός με τους «Αετούς» ήταν ο Κώστας Μήτρογλου που αντικαταστάθηκε στο 70΄, ενώ ο Ανδρέας Σάμαρης μπήκε ως αλλαγή στο 59΄ στη θέση του Φέιζα.

Για λίγα λεπτά η Μπεσίκτας «αγκάλιασε» την πρόκριση στους «16» του Champions League, όμως η Νάπολι ισοφάρισε με υπέροχο γκολ του Μάρεκ Χάμσικ στο 82΄ και εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Κουαρέσμα στο 79΄ και πίστεψαν στη νίκη που θα τους έφερνε στην κορυφή του 2ου ομίλου, αλλά ο Σλοβάκος αρχηγός των «παρτενοπέι» είπε την τελευταία λέξη.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του champions league έχει ως εξής, με ώρα έναρξης στις 21:45: