ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Veni, vidi… Βίτι!

Η Βέροια ήρθε στην Αθήνα με υπηρεσιακό προπονητή, αλλά κοιτάζοντας κατάματα τον κακό Πανιώνιο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάμπλο Βίτι, που σκόραρε δις… ξέρανε τους «κυανέρυθρους» επικρατώντας 2-1. Με τέτοιες εμφανίσεις και τέτοιον… Βίτι, μπορεί να κοιτάζει στο μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Η Βέροια (που κατέβηκε στην Αθήνα με υπηρεσιακό προπονητή) παίζοντας πολύ έξυπνα, εκμεταλλεύθηκε την κάκιστη ημέρα που βρέθηκε ο Πανιώνιος και με δύο γκολ του Πάμπλο Βίτι, επικράτησε 2-1 στη Νέα Σμύρνη, κάνοντας σεφτέ στο πρωτάθλημα. Από την άλλη μεριά, οι Νεοσμυρνιώτες απογοήτευσαν, ηττήθηκαν για πρώτη φορά φέτος στην Super League και πήραν ένα γερό μάθημα ενόψει της συνέχειας.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάμπλο Βίτι, που έκανε… παπάδες και σκόραρε τα δύο τέρματα της ομάδας του, η Βέροια έκανε σεφτέ στο πρωτάθλημα επικρατώντας 2-1 στη Ν. Σμύρνη του Πανιωνίου. Η Βέροια πατούσε καλύτερα στο πρώτο μέρος, έκλεισε καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Λόπεθ και έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση. Στο 13ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έριξαν την… προειδοποιητική βολή! Ο Καπετάνος πέρασε Ρισβάνη και Κόρμπο και σούταρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά μετά, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός καθώς ο Βίτι με εξαιρετική κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο δεξί «γάμα» της εστίας.

Το παιχνίδι δεν πήγαινε καθόλου καλά για τον Πανιώνιο. Οι γηπεδούχοι ούτε μπορούσαν να απειλήσουν, ενώ δέχονταν και με ευκολία φάσεις στα καρέ τους. Στο 22’ η Βέροια απείλησε ξανά, με τον Μεληκιώτη να μπαίνει στην περιοχή και να γυρίζει τη μπάλα με τον Άρτσε να κάνει το πολύ δυνατό σουτ και τον Γιαννιώτη να διώχνει δύσκολα. Μετά από αυτή τη στιγμή, οι γηπεδούχοι ξύπνησαν, πίεσαν και έφθασαν κοντά στο γκολ σε ένα δίλεπτο (41’, 42’). Αρχικά, ο Ανσαριφάρντ νικήθηκε από τον Λόπεθ σε τετ-α-τετ και αμέσως μετά το σουτ του Φούντα έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Ότι δεν έκαναν οι παίκτες του Μιλόγεβιτς, το έκαναν αυτοί του Τερζή! Ο Μεληκιώτης πέρασε τον Μπεν σαν σταματημένο, μπήκε στην περιοχή και γύρισε στο κατάλληλο σημείο βρίσκοντας τον Βίτι, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 2-0.

Ο Πανιώνιος βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο και μπήκε στην επανάληψη με ξεκάθαρο στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να μπει ξανά στη διεκδίκηση τουλάχιστον ενός βαθμού. Παραλίγο να το κάνει εάν οι παίκτες του Μιλόγεβιτς είχαν αποδειχθεί πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Στο 51’ ο Ενγκόγκ αιφνιδίασε με προβολή τον Λόπεθ, ο οποίος έδιωξε δύσκολα, ενώ δύο λεπτά μετά, ο τερματοφύλακας της Βέροιας κράτησε το μηδέν με εντυπωσιακή επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Ρισβάνη. Στο 59’ δε, ο Μπεν μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε με το βολέ που επιχείρησε να βρει εστία.

Η Βέροια έπαιζε με σαφή σκοπό να κρατήσει τη νίκη μέχρι το φινάλε και εν τέλει το κατάφερε. Μπορεί να αγχώθηκε από το -παρθενικό- γκολ του Ενγκόγκ στο πρωτάθλημα στο 81ο λεπτό, αλλά παίζοντας με το… μαχαίρι στα δόντια, κράτησαν το υπέρ του αποτέλεσμα (2-1) και πήραν το πρώτο τους τρίποντο στη Super League.

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος (10’ Αργυρόπουλος), Οικονόμου, Ρισβάνης, Αντωνιάδης, Σιώπης, Κόρμπος, Μπεν (75’ Ολαϊτάν), Μασούντ, Φούντας (49’ Ενγκόγκ), Ανσαριφάρντ. Στον πάγκο: Θεοδωρόπουλος, Τασουλής, Μασούρας, Γκιοατά.

Βέροια (Απόστολος Τερζής): Λόπες, Μαλόν, Ναβαλόφσκι, Καλί (73’ Μελίσσης), Μαραγκός, Μπαλάφας, Άρτσε (89’ Παπαδόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Μεληκιώτης, Βίτι (60‘ Παπαστεριανός), Καπετάνος. Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Ασίγκμπα, Σαρπόνγκ, Σισίνιο.